ÚvodAktualityOslavy Světového dne vody s virtuální realitou

Oslavy Světového dne vody s virtuální realitou

Aktuality

29. května 2023

K oslavám Světového dne vody se po tříleté pauze vrátila i Praha tradiční akcí s názvem Den Vltavy.

Při této příležitosti společnost Pražské vodovody a kanalizace, a.s. uspořádala 19.března 2023 Den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství a v prostorách areálu Úpravny vody Podolí.

Možnost navštívit jednu z nejstarších expozic tohoto typu ve střední Evropě přilákala mnoho zájemců z řad veřejnosti a byla doplněna o zajímavý doprovodný program složený z ukázek činností zaměstnanců PVK. 

Zajímavou novinku si návštěvníci měli možnost vyzkoušet v prostorách Institutu environmentálních služebCampus Veolia, který v areálu Podolí také sídlí. Za použití brýlí pro virtuální realitu nahlédli do různých vodárenských lokalit jako je např. Úpravna pitné vody Želivka, Čistírna odpadních vod v Hradci Králové nebo Ústřední čistírna odpadních vod - Nová vodní linka v Praze Bubenči. 

Ve virtuální realitě si však také mohli prožít simulaci pracovních situací z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a to konkrétně práci ve výškách a bezpečný pohyb po provozním areálu. Vyzkoušet si práci na žebříku a opravu vadné žárovky, popř. zatlučení hřebíků do plechu na střeše, pohyb po areálu, kde neustále číhají nebezpečí kolem projíždějících aut a vozů, byla pro mnohé skutečným virtuálním zážitkem. 

Virtuální realita je ve vzdělávacím procesu používána jako doplňkový nástroj tréninku správných pracovních postupů a chování v jinak velmi náročných a mnohdy život ohrožujících situacích. Její výhodou je naprosto věrná simulace reálného prostředí, interakce, hravost a jednoduchá ovladatelnost. Vyzkoušet si virtuální pád ze žebříku nebo ohrožení kamionem ponechává v každém z nás výraznou stopu a hlavně ponaučení do pracovní i běžné reality!

VR dívkaVR brýleVR chlapec